Tekstilkent Site Yönetimi

Oruçreis Mahallesi Tekstilkent Cad. İş Hanı Bl. No: 10-T D: 601-613, 34235, İstanbul / Esenler

YOL TARİFİ AL

Tekstilkent, İstanbul’da tekstil toptan ticareti ve küçük üretim birimlerinin bulunduğu başta Sultanhamam ve Osmanbey piyasaları olmak üzere çeşitli bölgelerde karşı karşıya bulunulan alt yapı yetersizliği, ulaşım ve nakliye güçlükleri, düzensiz yapılaşma, yeterli güvenlik unsurlarından yoksunluk gibi sorunları ortadan kaldırmayı ve tekstil sektörünü çağdaş mekanlara kavuşturmayı hedefleyen Tekstilkent Kooperatifi 1986 yılında kurulmuştur.

Üzerinde Tekstilkent’in inşa edildiği alan ; gerek şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım kolaylığı, gerekse TEM yoluna olan geniş cephesi ve büyüklüğü açısından önerilen alanlar içinden en uygunu olarak seçilmiş ve 18 Temmuz 1991 tarihinde Devlet Arsa Ofisi kanalıyla Hazineden satın alınmıştır. S.S. Giyim Eşyası İmalat ve Toptan Satıcıları İşyeri Yapı Kooperatifi (Giy-Koop.) ile müştereken satın alınan ve dört ayrı parselden oluşan toplam 974.699 m2 büyüklüğündeki arazi, yaklaşık 487.000 m2’lik iki eşit bölüme ayrılarak Kooperatifimiz ve Giy-Koop. arasında kura yoluyla paylaşılmıştır.

Uygulama imar planı gereğince Tekstilkent Kooperatifine ait alanın yaklaşık 158.000 m2’si kamuya ait sosyal donatı alanı, yol ve yeşil alan olarak terkin edilmiş, geriye kalan ve üç ayrı parselden oluşan toplam 328.860.78 m2’lik alan üzerinde Tekstilkent Ticaret Merkezi inşa edilmiştir. Söz konusu alanın planları ile uygulama projelerimizin hazırlanmasına esas teşkil eden zemin etütleri, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından titizlikle yapılarak zemin emniyet gerilmeleri belirlenmiştir. Nazım İmar Planlarımız ve Uygulama İmar Planımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanmış, zemin etütlerindeki verilere göre depreme dayanıklı olarak hazırlanan uygulama projelerimiz doğrultusunda Tekstilkent Ticaret Merkezinin inşaatına 20.12.1993 tarihinde yapılan temel atma töreni ile başlanılmıştır.

Tekstilkent; ulaşım yönünden ATATÜRK havalimanına 14 km. şehir merkezine 16 km. mesafede, Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne bağlantılı TEM – OTOYOLU üzerindedir. TEM – OTTOYOLU’na Mahmutbey – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yönünde yapılan giriş – çıkış ile bağlanan Tekstilkent’ten doğu yönündeki Metris Cezaevi / Esenler Kavşağı ile Hal / Otogar yoluna, oradan da güney yönündeki Vatan Cad. – Mahmutbey bağlantısına ulaşılmaktadır. Kamuya terk edilen diğer yollarımız, Barbaros Caddesi ve Bağcılar Yüzyıl mahallesi ile Matbaacılar Sitesi arasındaki mevcut yollar vasıtasıyla Atışalanı bölgesine sağlanan bağlantıyı daha sağlıklı hale getirmiştir. Ayrıca Raylı Sistem ile Tekstilkent’e ulaşılması çalışmaları halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler İlçe Belediyesi’nce sürdürülmektedir.

Tekstilkent Ticaret Merkezi, tekstil sektörüne ait çeşitli büyüklükte işyerlerinin yer aldığı 40 adet blok ile hizmet sektörüne ait işyerlerinin yer aldığı Ara, Çarşı ve İşhanı Blokları, tamamlanarak hizmete açılan Plazalar, yapımına henüz başlanmamış olan 5 yıldızlı Otel bloğu ve yine tamamlanmış olan 5 adet Katlı Otopark bloğundan oluşmaktadır. Toplam inşaat alanı 927.000 m2’ye ulaşan komplekste, Plazalarla birlikte 4297 adet işyeri bulunmaktadır.

BU FİRMA HAKKINDA YORUM YAP
DEĞERLENDİRMENİZ *Bu sayfada henüz bir yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?


Copyright @ 2019 - 2024 hepfirma.com. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve resimlerin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.